image_pdfimage_print

W dniu 20.07.2020 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Zambrowie wpłynęła informacja z  WCPR dotycząca wypadku, w miejscowości Pęchratka Polska gm. Szumowo, dwóch samochodów ciężarowych z dwoma osobami zakleszczonymi wewnątrz pojazdów.

W chwili przyjazdu na miejscu zdarzenia zastano dwa zderzone ze sobą samochody ciężarowe, którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Pierwszy z nich marki MAN leżał na boku w przydrożnym rowie (przewoził 5 sztuk bydła rzeźnego),  kierowca samodzielnie opuścił pojazd   i nie wymagał pomocy medycznej. Drugi pojazd marki VOLVO stał w poprzek skrzyżowania  (przewoził napoje butelkowane), uwięzione były w nim  dwie przytomne osoby. W wyniku zdarzenia  zniszczeniu uległ słup energetyczny, a linia niskiego napięcia zwisała nad pojazdami.

Działania SP w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu prądu w samochodzie ciężarowym z zakleszczonymi poszkodowanymi oraz zabezpieczeniu zwisającej linii energetycznej.  W kolejnej fazie przystąpiono do uwalniania poszkodowanych z pojazdu, a  w związku z otrzymaną informacją o zadysponowanym LPR wyznaczono zastęp OSP Ostrożne do przygotowania lądowiska. Działania medyczne SP polegały na wsparciu psychicznym oraz stabilizacji kręgosłupa w odcinku szyjnym obydwu zakleszczonym poszkodowanym. W następnej kolejności, przy pomocy wyciągarki z GBARt 2,5/25 postawiono na koła samochód ciężarowy celem uwolnienia bydła znajdującego się wewnątrz przedziału ładunkowego.  Po otwarciu bortów stwierdzono 2 żywe  oraz 3 padłe sztuki bydła. Przystąpiono do ewakuacji żywych sztuk do samochodu ciężarowego podstawionego przez przewoźnika. Będący na miejscu zdarzenia Powiatowy Lekarz Weterynarii dopuścił sztuki żywe do dalszego transportu, a do padniętych zadysponował firmę utylizacyjną. Po odholowaniu uszkodzonych pojazdów ze skrzyżowania uprzątnięto resztki powypadkowe, wyciekłe z pojazdów płyny zneutralizowano środkiem Sintan.

Opracowanie:  asp. sztab. Jerzy Szczechura

Zdjęcia: zambrow.org